گزارش برپایی غرفه SPX در هفتمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع ریلی و تجهیزات وابسته-تهران ( ۱۹ لغایت ۲۲ خرداد ۹۸ )

هفتمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع ریلی و تجهیزات وابسته بمدت چهار روز از تاریخ ۱۹ لغایت ۲۲ خرداد ۹۸ در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران بر گزار شد. دفتر SPX استان مرکزی غرفه ای به وسعت ۹۰ مترمربع در سالن ۷ در اختیار داشت و موسسه خلاق محور نوآور با مدیریت آقای دکتر قضاتی و خانم نوری بعنوان مجری، همکاری بسیار خوبی داشتند.
در این غرفه جمعا ۸ کانتر برای شرکت های ایفا صنعت، گیجین، ماشین صنعت، صنعت پیشه، امیدان صنعت، کهن ریل، بیتا صنعت ریلی, فراز پویان دماوند (از  اصفهان) حضور داشتند . خدمات ارائه شده توسط مجری ، مورد رضایت همه شرکتهای حاضر در غرفه SPX   بود..

ضمناً علاوه بر نمایشگاه صنایع ریلی، دو نمایشگاه تجهیزات پزشکی و نمایشگاه اینوتکس ( مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان) همزمان با نمایشگاه ریلی برگزار شد.

در نمایشگاه امسال شرکت های خارجی حضور نداشتند و فقط یک شرکت چینی حضور داشت ولیکن شرکت های ایرانی نظیر شرکت راه آهن جمهوری اسلامی، شرکت قطار شهری یا مترو تهران شرکت مپنا لوکوموتیو، شرکت ایریکو ،شرکت واگن سازی تهران و شرکت‌های دیگر نیز حضور بسیار خوب و شایسته داشتند.

در طی این مدت ملاقات های مفیدی انجام شد که در زیر بشرح مهم ترین آنها اشاره می‌شود:

 1. در روز اول بازدید آقای مهندس سعید رسولی مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران و معاون وزیر راه که به دنبال آن در روز سوم نمایشگاه، جلسه ای با معاونت ناوگان راه اهن آقای مهندس ضیایی مهر و همکارشان آقای حاجی باقری مدیر کل واگن با حضور مدیران شرکت‌های حاضر در غرفه‌ spx (شامل آقایان اسلامی زاده، صابون ریز، حاج کاظمی، امیدی و نیک پندار) برگزار گردید.
  در این جلسه مدیران شرکت های ریلی حاضر در جلسه مشکلات خود را مطرح کردند که پس از بحث و رسیدگی به آنها مقرر شد موضوعات مورد پیگیری قرار گیرد. ایشان به اخذ رتبه از طریق سامانه نظام جامع فنی و اجرایی راه آهن تاکید نمودند.
  ضمناً مدیر روابط عمومی بخش ناوگان (خانم مومن) توصیه نمودند که مشکلات شرکتها را بصورت نامه و با عطف به جلسه ای که در نمایشگاه برگزار شد، از طرف دفتر SPX ارائه نمایید .
 2. مصاحبه شبکه خبر با آقای خلفی در محل غرفه SPX که در طی این مصاحبه توضیحات لازم در مورد اهداف و فعالیت های SPX و نحوه انتخاب استان مرکزی به عنوان دبیرخانه صنعت ریلی و همچنین چگونگی انتخاب واحد های حاضر در غرفه SPX   توضیحات لازم ارائه گردید.
 3. حضور آقای مهندس سلیمانی پور دبیر کل اکو (سازمان همکاریهای اقتصادی) با پیگیری دفتر ایشان برگزار و قرار شد که برای رسیدگی به تقاضای قطعات ریلی از کشور هند و همچنین برای ارتباط بیشتر با صنایع ریلی، کاتالوگ زبان انگلیسی ارسال نمائیم و آقای عبداللهی مدیر امور روابط بین الملل اکو برای برگزاری جلسه B2B هماهنگی لازم را انجام داده و نتیجه را به دفتر SPX خبر بدهند. همچنین تاکید نمودند که جلسه ای مشترک در دفتر مهندس سلیمانی پور برگزار گردد و شرکتهای عضو SPX مشکلات صادراتی خود و همچنین انتظارات خود از دفتر اکو را اعلام نمایند تا نسبت به برطرف نمودن موانع موجود اقدام گردد.

توضیح : اکو یک سازمان منطقه ای دولتی محسوب می گردد که در سال 1985 از سوی ایران ، پاکستان و ترکیه با هدف پیشبرد همکاریهای اقتصادی ، فنی و فرهنگی میان کشورهای عضو تاسیس گردید.. در سال 1992 ، هفت عضو جدید به عضویت سازمان پذیرفته شدند که عبارتند از : افغانستان ، آذربایجان ، قزاقستان ، قرقیزستان ، تاجیکستان ، ترکمنستان و ازبکستان.

 اکو مبادرت به تعریف چندین پرو‍ژه بر اساس طرحهای اولویت دار مبتنی بر همکاری نموده، که عبارتند از : انرژی ، تجارت ، حمل و نقل و کشاورزی.

 1. حضور سفیر قرقیزستان در غرفه SPX که در رابطه با اهداف و مزایای پروژه SPX توضیحاتی به ایشان داده شد و مقرر گردید بعد از حاضر شدن کاتالوگ ریلی انگلیسی، فایل دیجیتال کاتالوگ برایشان ارسال شود و زمینه‌های همکاری و ارائه خدمات به قرقیزستان و برگزاری یک نشست از طرف ایشان پیگیری شود. با توجه به توضیحات ایشان، وابستگی قرقیزستان در صنایع ریلی به روسیه بسیار بالا بوده و کشور قرقیزستان تمایل دارد که این وابستگی را کمتر نموده و با کشور ایران ارتباط پر رنگ تری داشته باشند.
 2. بازدید آقای مهندس حاجی پور رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی و همراهانشان از غرفه SPX که در طی این بازدید با مدیران شرکت‌های حاضر در غرفه در مورد مشکلات صنعت و موارد مرتبط با کسب و کارشان، صحبت‌هایی نموده و از غرفه ‏SPX   اظهار رضایت و تشکر نمودند.
 3. حضور آقایان مهندس جوانمردی, افتخاری و جعفری از سازمان صنایع کوچک و بازدید از غرفه SPX و گفتگو با آقایان قسمتی و خلفی و همچنین با آقای قضاتی . در طی این بازدید آقایان در مورد نحوه برگزاری این غرفه و حضور شرکتهای ریلی در آن و چگونگی اطلاع رسانی به عاملین استان های مختلف سئوالاتی مطرح نمودندکه توضیحات مشروح به ایشان ارائه گردید. همچنین در مورد نحوه ادامه پروژه SPX بحث و گفتگو شد . ضمناً آقای جعفری در مورد حضور آقای قسمتی در جلسه عاملین SPX  باتفاق آقای خلفی در شهر کرمان (که همزمان با نمایشگاه صنایع معدنی هفته آینده در کرمان برگزار می شود) تاکید نمودند.
 4. حضور اقای دکتر قماشی مدیرعامل شرکت مپنا لوکوموتیو و معاونت ایشان آقای مهندس روحی دهکردی در غرفه SPX در روز چهارشنبه ۲۲ خرداد ۹۷ . این جلسه به دنبال مراجعه آقایان قسمتی و خلفی به محل غرفه شرکت مذکور و دعوت از اقای دکتر قماشی جهت حضور در غرفه SPX تشکیل شد. این جلسه با حضور مدیران شرکت‌های حاضر در غرفه (از جمله شرکت‌های گیجین , ماشین صنعت، ایفا صنعت و امیدان صنعت) برگزار شد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    ابتدا عامل SPX ضمن تشکر از حضور آقای دکتر قماشی، توضیحاتی در مورد معرفی SPXو اهداف و فعالیت های آن ، ااز جمله تسهیل ارتباط مابین کارفرمایان و شرکت های پیمانکاری به خصوص در حوزه صنایع ریلی و تلاش جهت جذب سفارش و همکاری های فی مابین و ارتقای توانمندی‌های شرکت‌های عضوSPX  به‌منظور رسیدن به سطح شرکت های صادراتی ارائه نمود.

سپس آقای دکتر قماشی در خصوص ارتقاء شرکت های ریلی تاکید داشتند که یکی از اقدامات موثر، عضویت در انجمن صنایع ریلی ایران میباشد و البته بایستی حضور فعال در این انجمن داشته باشند.ایشان نحوه عضویت در انجمن را شامل ارسال درخواست کتبی بهمراه رزومه و تعیین حوزه فعالیت‌های خود برشمردند و پرداخت حق عضویت و ورودی. البته بر حضور اعضا در جلسات انجمن و در قالب کارگروه ها که می تواند خیلی از مشکلات را حل کند تاکید نمودند .

 ایشان اظهار داشتند در انجمن  امکان تشکیل جلسه با بسیاری از مسئولین صنعت راه‌آهن را داریم . ایشان به حل مشکل برخی شرکت های عضو انجمن با شرکت راه آهن ، اشاره نمودند. توضیح اینکه آقای قماشی در حال حاضر رئیس هیئت مدیره انجمن میباشند و خودشان هم به عنوان داور مطلع و فنی صنایع ریلی نقش دارند.

توضیح : مبلغ ورودی انجمن صنایع ریلی ایران ۵۰۰ هزار تومان ( که فقط یکبار اخذ میشود) و حق عضویت سالانه که برای شرکت‌‌های واگن ساز ۸ میلیون تومان ، شرکتهای قطعه ساز ۴ میلیون تومان و شرکت های خدماتی دو میلیون تومان می باشد.

ایشان در مورد صادر کننده شدن شرکتهای عضو SPX به حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی و نمایش قطعات تولید شده بهمراه تائیدیه های لازم تاکید نمودند. همچنین برای اخذ سفارش،  به پیگیری درخواست همکاری با کارفرما ها به صورت جدی و بدون وقفه تاکید نمودند.

8-  تشکیل جلسه با آقای با اخلاق معاونت بازرگانی شرکت واگن پارس،ابتدا در مورد اهداف و مزایای نظام پیمانکاری فرعی SPX مجدداً توضیحاتی به ایشان ارائه شد و اینکه هدف اصلی این دفتر تسهیل ارتباط مابین کارفرمایان و شرکت های پیمانکاری به خصوص در حوزه صنایع ریلی و تلاش جهت جذب سفارش و همکاری های فی مابین و ارتقای توانمندی‌های شرکت‌های عضو SPX   به ‌منظور رسیدن تعدادی از آنها به سطح شرکت های صادراتی توضیحاتی به ایشان ارائه شد.

    ایشان ضمن استقبال از توضیحات ارائه شده ، نوع حمایت و یا همکاری مورد انتظار از شرکت واگن پارس را سوال نمودند که در پاسخ به ایشان گفته شد آموزش به خصوص آموزش های تخصصی در صنایع ریلی و جذب سفارش ساخت
 ایشان اظهار داشتند در بحث آموزش می توانیم آموزش های جوشکاری تخصصی برای صنایع ریلی که در سطح بالایی در واگن پارس برگزار می‌شود ارائه نماییم. ایشان تاکید نمودند که نامه‌ای به عنوان ایشان یا آقای مهندس صفاری مدیر کارخانه ارسال و به موارد و موضوعات همین جلسه اشاره شود.

 در خاتمه لازمست از حمایت های بسیار خوب شرکت شهرک های صنعتی استان مرکزی و بخصوص حوزه معاونت صنایع کوچک و مدیر توسعه صنعتی در برپایی غرفه SPX در این نمایشگاه تشکر و قدردانی شود. همچنین از پیگیری ها و تلاش های موثر موسسه خلاق محور نوآور (با مدیریت آقای دکتر قضاتی و خانم مهندس نوری) که وظایف محوله را در کلیه مراحل کار بصورت کاملاً
حرفه ای و بنحو مطلوب انجام دادند سپاسگزاری میشود
.